web analytics

Histereskopi

Histeroskopi Nedir?

Histeroskopi rahim (uterus) problemlerini tanımak ve tedavi etmek amacıyla kullanılır. Histeroskop ince, ışıklı teleskop benzeri bir cihazdır. Vajinada ilerletilerek rahmin içine yerleştirilir. Rahim içindeki görüntüyü bir ekrana yansıtır.

Rahimde Perde (Uterin Septum)
Rahimde Perde (Uterin Septum)
Detay
Rahim İçi Yapışıklıklar ve Tedavisi
Rahim İçi Yapışıklıklar ve Tedavisi
Detay
Histeroskopik Polip Tedavisi
Histeroskopik Polip Tedavisi
Detay

Histeroskopi kime uygulanır?

Histeroskopinin en sık uygulanma sebebi Anormal Rahim Kanamalarıdır. Anormal rahim kanaması; aşırı adet kanamalarını, azalmış adet kanamalarını ya da uzamış adet kanamalarını içerir. Bu kanamalar zaman zaman iyi huylu miyom veya poliplerden kaynaklanmaktadır.

Histeroskopi nasıl yapılır?

İşlem başlamadan önce , sizi sakinleştirecek ilaçlar verilerek; genel veya lokal anestezikler kullanılır ve ağrı hissetmeniz engellenir. Bu işlemler donanımlı klinik veya hastanelerde yapılmalıdır. Ayrıca adet döneminin bitiminden sonra yapılmalıdır. (Adetli dönemde yapılması önerilmez). Öncelikle rahim ağzını net görebilmek için bir spekulum yerleştirilir. Ardından histeroskop rahmin içine yerleştirilir ve içeriye tuzlu su verilir. Böylelikle rahmin içi daha detaylı gözlemlenebilir. Jinekoloğunuz; rahmin içine ve tubal açıklıklara dikkatle bakar. Gerektiği durumlarda biyopsi yapar veya patoloji görürse onu düzeltir.

Randevu Alın

  Dr. Hüseyin KILIÇ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.

  Whatsapp Destek
  1
  Nasıl yardımcı olabiliriz?
  Merhabalar,
  Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?https://drhuseyinkilic.com/tedaviler/histereskopi/