web analytics

Histeroskopik Polip Tedavisi

Histeroskop, rahmin içinin doğrudan incelenmesini sağlayan teleskopik bir araçtır. Prosedür histeroskopi kliniğinde-poliklinik şartlarında veya ameliyathanede genel anestezi altında olabilir ve genellikle yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer.

Enstrüman rahim ağzına sokulur. Görüşü sağlamak ve rahmi açmak için rahmin boşluğuna biraz sıvı verilir. Histeroskop, boşluğun cerrah tarafından görülmesini sağlayan bir ışık kaynağına bağlanır. Rahimde küçük bir polip varsa, histeroskopa bağlı bir alet kullanılarak çıkarılabilir - bu prosedüre polipektomi denir.

Histeroskopik Polipektomi

Klinik randevunuzda ameliyatınız için genel anestezi gerektiğine karar verilmişse, bu işlemde yaklaşık 15 ila 30 dakika boyunca “uyumanızı sağlanır”. Bu prosedür ameliyathanede bir anestezist tarafından yapılacaktır - (damardan anestezi ilaç verilerek) çok hızlı bir şekilde uyuyacaksınız.

Histeroskopi için nasıl hazırlanmam gerekir?

Ameliyattan önce doğum kontrol yöntemi hapı kullanmayı bırakmayın. Ameliyat sırasında hamile kalabileceğiniz konusunda şüpheleriniz varsa, lütfen doktorunuzu bilgilendirin, gebelik testi istenecektir. Negatif hamilelik testinin her zaman çok erken bir hamileliği dışlamadığını lütfen unutmayın.

Ameliyat Öncesi

şlemi açıklamak ve genel sağlığınızı kontrol etmek için ameliyatınızdan yaklaşık bir hafta önce muayeneye gelmeniz istenecektir. Kilo ve kan basıncı kontrolünüz olur. Ameliyattan önce başka testlere ihtiyacınız varsa, bunlar düzenlenecektir.

Klinikte

Soğuk algınlığı veya boğaz ağrınız varsa, hemşireyi veya doktoru bilgilendirmelisiniz, bu, iyileşene kadar işleminizin iptal edilmesine neden olabilir. Bunu henüz yapmadıysanız işlem için bir onay formu imzalamanız da istenecektir. ameliyathaneye gitme vakti geldiğinde, size bir görevli refakat edecek ve ameliyathaneye teslim edecektir.

Ciddi veya sık görülen riskler

Daha önce rahim ameliyatı (sezaryen, miyomektomi) veya servikal cerrahi (koni biyopsisi) yaptıysanız riskler artacaktır. Bir polipin (polipektomi) çıkarılması gerekiyorsa riskler de artar.

Ciddi riskler

 • Uterin perforasyon (her 1000 kişiden 7'sinde görülür)
 • Pelvik enfeksiyon
 • Uterus boşluğunu görselleştirememe.
 • Sık riskler
 • Vajinal kanama ve akıntı
 • Ağrı: pelvik ve omuz

Gereken Açlık

Ameliyattan önce en az 6 saat boyunca yiyecek veya içecek bir şey almamanız önemlidir. Bu işlem sırasında ve sonrasında hastalık riskini azaltmak içindir.

Örneğin; kabul saatiniz sabah 8.00 ise gece yarısından sonra aç olmalısınız.

Açlık sırasında sakız çiğnemeyin rekli düzenlemeleri yapın. Gerçekleştirilen prosedürün farkında olan operasyonunuzu izleyen 24 saat boyunca bir yetişkinin yanınızda olması esastır.

Randevu Alın

  Dr. Hüseyin KILIÇ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.

  Whatsapp Destek
  1
  Nasıl yardımcı olabiliriz?
  Merhabalar,
  Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?https://drhuseyinkilic.com/tedaviler/histereskopi/histeroskopik-polip-tedavisi/