web analytics

Tubal Reanastamoz

Gelecekte tekrar çocuk olmasın diye; tüplerin bağlatan hastalar bazen bu işlemde pişman olurlar. Araştırmalar, Tüplerini yani kanallarını bağlatan hastaların %7-10’u bu işlemde pişmanlık duyarlar ve tekrar çocuk sahibi olmak isteyebilirler. Hatta bazı hastalar, tekrar çocuk sahibi olmak istemese bile tüplerini açtırmak isteyebilmektedir.

Bağlı Tüplerin, tersine çevrilmesi doğurganlığı düzeltmek için uygulanan bir prosedürdür - Bir tüp ligasyonu genellikle "tüplerinizin bağlanması" olarak adlandırılır.Bağlı Tüplerin Yeniden Açılması sırasında, fallop tüplerinin bloke edilmiş segmentleri fallop tüplerinin geri kalanına yeniden bağlanır. Bu, yumurtaların bir yumurtaya katılmak için fallop tüplerinden yukarı çıkması için tekrar tüpler ve sperm boyunca hareket etmesine izin verebilir.

Fallop tüplerine en az miktarda hasar veren tüp ligasyon prosedürleri, başarılı bir tüp ligasyon geri döndürülmesine izin verme olasılığı en yüksektir.

Neden yapılır?

Tubal ligasyonun tersine çevrilmesi, daha fazla tıbbi yardım almadan hamile kalmanıza izin verebilir. Tubal ligasyonun tersine çevrilmesi herkes için uygun değildir. Bağlı Tüplerin Yeniden Açılmasının başarılı olup olmayacağını belirlemek için çeşitli faktörler vardır.

 • Yaşınız ve vücut kitle indeksiniz
 • Tüplerinizi nasıl bağlattığınız
 • Fallop tüplerinize verilen hasarın derecesi
 • Kalan kanal uzunluğu
 • Sperm ve yumurta kalitesi gibi diğer doğurganlık faktörleri

Hala sağlıklı fallop tüpünün büyük bir kısmına sahipseniz başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Bu operasyonu yani tüplerin yeniden açılmasını genellikle laparoskopik ya da robotik teknikle yapmaktayız.

Riskler

Tubal ligasyonun tersine çevrilmesi ile ilişkili riskler şunları içerir:

 • İşlemden sonra hamile kalamama. Tubal ligasyonun tersine dönüşünü takiben gebelik oranları yaşınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişir.
 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Fallop tüplerinin yara izi
 • Yakındaki organlarda yaralanma
 • Anestezi komplikasyonları
 • Dış gebelik - döllenmiş yumurta rahim dışına, genellikle fallop tüpüne implante edildiğinde.

Nasıl hazırlanırsınız

Tüp ligasyonu tersine çevrilmeden önce doktorunuz muhtemelen:

 • Prosedürün detaylarını açıklar
 • İşlemden sonra başarı olasılığını ve hamile kalma yeteneğinizi tartışın
 • Tüp bebek (IVF) gibi hamilelik için diğer seçenekleri tartışın

Ne bekleyebilirsiniz

Tubal ligasyonun tersine çevrilmesi yatarak tedavi prosedürü olarak yapılabilir.

Prosedür sırasında; Tubal ligasyonun tersine çevrilmesi sırasında, doktorunuz karnınıza küçük bir kesi yapmak ve fallop tüplerinizi tekrar açmak, birleştirmek için robotik veya laparoskopik cerrahi ekipmanı (küçük kameralara ve cerrahi aletlere bağlı küçük tüpler) kullanabilir.

Prosedür sırasında

Tubal ligasyonun tersine çevrilmesi sırasında, doktorunuz karnınıza küçük bir kesi yapmak ve fallop tüplerinizi tekrar takmak için robotik veya laparoskopik cerrahi ekipmanı (küçük kameralara ve cerrahi aletlere bağlı küçük tüpler) kullanabilir.

Alternatif olarak, doktorunuz karnınızda küçük bir kesi yapabilir (minilaparotomi) ve uterusunuzu, fallop tüplerinizi ve yumurtalıklarınızı ortaya çıkarabilir. Doktor daha sonra:

 • Fallop tüpünün tıkanmış parçalarını çıkarır
 • Tüpü küçük emilebilir dikişlerle onarmaya çalışır

Tubal ligasyon sırasında çok fazla çıkartılmışsa doktorunuz fallop tüplerinizin birini veya her ikisini tekrar bağlayamayabilir.

İşlemden sonra

Daha iyi hissetmeye başladığınızda normal aktivitelerinize yavaşça devam edebilirsiniz; bu genellikle bir veya iki hafta sürer. Dikişleriniz çözülür ve çıkarılması gerekmez. Doğru iyileştiğinizden emin olmak için ne zaman takip randevusu alacağınızı doktorunuza sorun.

Sonuçlar

Tubal ligasyonun tersine çevrilmesinden sonraki başarı oranları, kadın yaşı ve başlangıçta yapılan tubal ligasyon prosedürünün tipi gibi faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bu işlemden sonra hamilelik olasılığını tahmin etmek zor olsa da, genç kadınlar - özellikle 35 yaş ve altı olanlar - daha iyi başarı oranlarına sahip olma eğilimindedir. Tubal ligasyon reversalinin başarılı olmadığı durumlarda, in vitro fertilizasyon (IVF) hamile kalmanıza yardımcı olacak alternatif bir seçenek olabilir.

Alternatif olarak, doktorunuz karnınızda küçük bir kesi yapabilir (minilaparotomi) ve uterusunuzu, fallop tüplerinizi ve yumurtalıklarınızı ortaya çıkarabilir. Doktor daha sonra:

 • Fallop tüpünün tıkanmış parçalarını çıkarın
 • Tüpü küçük emilebilir dikişlerle onarmaya çalışın

Tubal ligasyon sırasında çok fazla çıkarılırsa doktorunuz fallop tüplerinizin birini veya her ikisini tekrar bağlayamayabilir.

İşlemden sonra

Daha iyi hissetmeye başladığınızda normal aktivitelerinize yavaşça devam edebilirsiniz; bu genellikle bir veya iki hafta sürer. Dikişleriniz çözülür ve çıkarılması gerekmez. Doğru iyileştiğinizden emin olmak için ne zaman takip randevusu yapacağınızı doktorunuza sorun.

Sonuçlar

Tubal ligasyonun tersine çevrilmesinden sonraki başarı oranları, maternal yaş ve başlangıçta yapılan tubal ligasyon prosedürünün tipi gibi faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bu işlemden sonra hamilelik olasılığını tahmin etmek zor olsa da, genç kadınlar - özellikle 35 yaş ve altı olanlar - daha iyi başarı oranlarına sahip olma eğilimindedir. Bağlı Tüplerin Yeniden Açılması işlemi başarılı olmadığı durumlarda, in vitro fertilizasyon (IVF) hamile kalmanıza yardımcı olacak alternatif bir seçenek olabilir.

Randevu Alın

  Dr. Hüseyin KILIÇ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.

  Whatsapp Destek
  1
  Nasıl yardımcı olabiliriz?
  Merhabalar,
  Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?https://drhuseyinkilic.com/tedaviler/laparoskopi/tubal-reanastamoz/