web analytics

Laparoskopik Kistektomi

Bu durum, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, kistin içeriği-büyüklüğü ve hastanın şikayetleri göz önüne alınarak karar verilir. Genellikle; 7 cm üzerinde, büyüyen, gerilemeyen, hastada ciddi rahatsızlık ve ağrı yaratan kistler ameliyatla alınır.

Laparoskopik kistektomi, her yaşta hastaya uygulanabilir. ANCAK, çok büyük kistler, kanser şüphesi olan kistlere açık- klasik cerrahi önerilebilir.

Laparoskopik kistektomi operasyonundan ne beklenir?

Laparoskopi tipik olarak genel anestezi altında yapılır. (tamamen uyumuş vaziyette). Cerrah hastanın karnına küçük bir kesi ile girdikten sonra, karnı karbondioksit gazı ile şişirir. Böylelikle tüm iç organlar net bir şekilde görünür hale gelir. Ardından 2-3 minik kesi daha yapılarak kist değerlendirilir. Tüm bu işlemler esnasında hastanın yumurtalığı veya tüplerine (kanal) en az zarar vermek için maksimum çaba sarf edilir. Bazen hastalarını yumurtalıklar, tüpleri ve kistleri çevre organlara ileri derece yapışık olur ve müdahele zorlaşır. Bazı olgularda ameliyat esnasında kist patlar. Ancak bu durum genellikle bir sıkıntı yaratmaz. Kist çıkarıldıktan sonra, karında ki minik kesikler kapatılır ve hasta uyandırılır. Ameliyat sonrası dönemde, hasta aynı gün-ya da ertesi gün evine gidebilir duruma gelir. Ancak iyileşme süresi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Ancak çoğu kadın; işe ve hafif aktiviteye 2 haftadan önce başlamaz.

Laparoskopik kistektominin ne gibi riskleri vardır?

Laparoskopik kistektomi nispeten güvenli bir cerrahidir. Ancak tüm operasyonlar gibi bu amliyatında bazı potansiyel riskleri vardır. Her hastaya ameliyat öncesi olabilecek komplikasyonlar ve riskler ayrıntılı anlatılır.

 • Over kistleri ve çikolata kistleri tekrar edebilirler
 • Anesteziye bağlı riskler olabilir
 • Enfeksiyon
 • Hematom (kan birikintisi)
 • Allerjik reaksiyonlar
 • Sinir hasarı
 • Akciğere pıhtı atması
 • Yumurtalık ve kanalların hasarlanması ve bunun sonucunda alınması
 • İç organlara hasar

Özellikle daha önce karından ameliyat olan, karın içinde yapışıklıkları olan veya aşırı kilolu hastalarda bu riskler biraz daha fazla görülmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde neler beklenir?

Ameliyat sonrası, özellikle göbek etrafında hafif ağrı ve morluk olması normaldir. Karın içine gaz verdiğimiz için, ameliyat sonrası ilk gün omuz ve sırtta da ağrı beklenebilir. Ayrıca bir miktar vajinal akıntı veya lekelenme kanaması da olabilmektedir. Karnınızda bandajlar olacaktır. Bunlar alınmamışsa bile kendiliğinden düşecektir. Bu bandajların çıkıp çıkmayacağını doktorunuza sorunuz. Yüzme veya banyo ile dikiş yerlerinizi ıslatmayınız. Ayaktan duş alabilirsiniz ancak yara yerlerini ovuşturmayın.

Ameliyattan 1 hafta sonra, genel halinize göre kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Bu ilk hafta rahat olun, yorulmayın. Yavaş yavaş artırarak, yürüyüş yapmanızda fayda vardır. Kendinizi rahat, iyileşmiş hissederseniz cinsel aktivitede bulunabilirsiniz.

Eğer aşağıdakilerden hehangi biri olursa mutlaka en yakın acil servise başvurup, doktorunuza haber veriniz.

 • Yüksek ateş
 • Bulantı kusma
 • Aşırı kanama
 • Yara yerlerinde kızarıklık, akıntı

Randevu Alın

  Dr. Hüseyin KILIÇ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.

  Whatsapp Destek
  1
  Nasıl yardımcı olabiliriz?
  Merhabalar,
  Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?https://drhuseyinkilic.com/tedaviler/laparoskopi/laparoskopik-kistektomi/